BLOG

22/08/2021

Nowy Ład – jakich zmian się spodziewać?

Autor:

Krystian Krupka

Prawnik. Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Specjalista w zakresie prawa gospodarczego, prawa cywilnego, prawa ochrony danych osobowych oraz prawa imigracyjnego.Przeprowadził i zakończył z sukcesem setki postępowań imigracyjnych. Regularnie rejestruje i dokonuje zmiany w podmiotach gospodarczych.Tytuł magistra prawa uzyskał w 2017 roku na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Regularnie bierze udział w licznych konferencjach i szkoleniach. Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu - studia podyplomowe z zakresu prawa ochrony danych osobowych.

Polski Ład nazywany też nowym ładem nadchodzi wielkimi krokami, nie unikniemy tych zmian – to jest już pewne. Zatem czego możemy się spodziewać wśród nadchodzących zmian? Te oraz inne kwestie z nowelizacją przepisów podatkowych przedstawiam Państwa uwadze w niniejszym artykule.

W ostatnim czasie partia rządząca – Prawo i Sprawiedliwość na swojej stronie internetowej przedstawiła założenia Polskiego Ładu, najważniejsze zmiany, na których skupiono się przy tworzeniu przepisów to:

  • zmiany opodatkowania emerytur
  • zmianę kwoty wolnej od podatku
  • zmianę progów podatkowych
  • ulgi dla powracających zza granicy
  • ulgi w PIT dla zatrudnionych na umowę o pracę
  • zmiany w wysokościach oraz odliczeniach składek zdrowotnych dla przedsiębiorców

Kto na tych zmianach ucierpi a kto zyska? O tym dalej.

Emerytury

Rząd przygotował plan, wobec którego emeryci będą mogli pracować bez płacenia podatku PIT. W założeniach znalazły się jednak dwa zastrzeżenia – kwota tych świadczeń nie może przekroczyć 2.500,00 zł miesięcznie, emeryci nie będą mogli także w czasie wykonywania pracy zwolnionej z PIT pobierać świadczeń emerytalnych. Przedstawiciele rządu jako główną korzyść tego rozwiązania wskazują możliwość budowania wyższego kapitału emerytalnego. Na szczegóły musimy jeszcze zaczekać.

Kwota wolna od podatku

Godnym uwagi jest temat podwyższenia kwoty wolnej od podatku, który od wielu lat poruszają zarówno politycy, media jak i samo społeczeństwo. Mimo wielu prowadzonych dyskusji dotychczas od dawna bezsprzecznie nie poczyniono w tym zakresie zbyt wielu zmian. Założenia Polskiego Ładu przewidują podwyższenie kwoty wolnej od podatku z obecnych 3.091 złotych do kwoty 30.000 złotych.

Progi podatkowe w górę

Podwyższeniu ulegną również progi podatkowe. Obecnie podatek w wysokości 17% płacimy do kwoty przychodów w wysokości 85 528 zł. Po przekroczeniu tej sumy musisz zapłacić 32% podatku. Kwota pierwszego progu zostanie podniesiona do 120 tysięcy złotych. Niestety PiS nie podał do wiadomości publicznej żadnej informacji czy wysokość procentowa podatków pozostanie w obecnej formie.

Próby ściągnięcia polaków zza granicy – na zachętę ulgi

Niestety nie znamy szczegółów programu, jednak partia rządząca zapowiedziała program, który będzie miał na celu zachęcenie rodaków przebywających poza granicami kraju do powrotu. Biorąc pod uwagę założenia reszty programu, w mojej ocenie można się spodziewać ulg w podatkach dla zatrudnionych. Możliwe, że również przyznane zostaną dodatkowe ulgi na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Szczegóły tych założeń poznamy w późniejszym czasie. Wnioskując po wprowadzanych zmianach, niewątpliwe jest to, że jeśli już do tego dojdzie to ulgi będą przysługiwały jedynie na jednoosobową działalność gospodarczą.

Pracujesz na umowie o pracę? Prawdopodobnie skorzystasz na zmianach

W tym wypadku sytuacja jest podobna do poprzedniego założenia – zapowiedziano lecz bez szczegółów. Rządzący planują ulgi w PIT dla osób pracujących na umowach o pracę oraz zarabiających pomiędzy 70 a 130 tysięcy rocznie. Szczegółowo omówię tę kwestię po przedstawieniu projektów ustaw.

Składki zdrowotne – większość zapłaci więcej

Mimo, że PiS zapowiada, że na zmianach skorzysta prawie 18 milionów polaków, to nie wspomina już ilu na tym straci. Nie ma wątpliwości, że taka grupa również istnieje i może ona być większa od grupy, która zyska. Wszak pieniądze nie pojawią się znikąd a dziury budżetowe trzeba czymś łatać.

Składki zdrowotnej nie odliczmy już od podatku, nadto dla wielu składka może wzrosnąć. Tutaj zwracam szczególną uwagę, ta kwestia jeszcze nie została doprecyzowana i wciąż trwają konsultacje. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd rozważa obniżenie wysokości składki. Na dziś jest to 9% przy podatku linowym oraz rozliczaniu podatku na zasadach ogólnych, z czego 7,75% możemy odliczyć od podatku. Kwota składki wynosi 381,81 zł miesięcznie. Większość przedsiębiorców już teraz ocenia pomysł wprowadzenia tych zmian negatywnie.

W obecnej formie założenia Polskiego Ładu przewidują utrzymanie składki zdrowotnej w wysokości 9% z brakiem możliwości odliczenia od dochodu. Ponieważ na dzień dzisiejszy składka zdrowotna jest stałą kwotą, nie musimy się martwić o jej wysokość. W założeniach Polskiego Ładu składka będzie obliczana w wysokości 9% od realnego dochodu i wraz z jego wzrostem będzie rosła. Dodatkowo biorąc pod uwagę to, że nie będzie możliwe jej odliczenie, może sprawić, że danina ta zamieni się w odczuwalny problem. Ponownie pokrzywdzeni zostaną przedsiębiorcy, którzy generują większe obroty.

Zatem kto na tym zyska? Raczej nikt, bowiem podstawa wyliczenia składki nie będzie mogła być niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego od stycznia danego roku.

Zadajecie pytanie czy można coś z tym zrobić by uniknąć podwyżek. Odpowiadam, że już teraz prawo umożliwia uniknięcia części danin, jednak i te rozwiązania nie są bez wad. Na dziś zachęcam wszystkich jednak by spokojnie poczekać na szczegóły oraz ewentualną reakcję dopiero po przegłosowaniu zmian.

Jeżeli nasuwają się jakieś pytania to zachęcam do kontaktu zarówno w kwestiach Polskiego Ładu jak i innych spraw.

Najnowsze wpisy…

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

Możesz też polubić…

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami.

Kontakt.


e-mail: sekretariat@hlblegal.pl
telefon: + 48 503 176 143
(Polski i Angielski)
adres: Warszawa

Newsletter.

HLB | Kancelaria Prawna
Choose language
Share This